• Porumenela fotografija

Kiparka Dragica Čadež in njene umetnine iz lesa

Kiparka Dragica Čadež in njene umetnine iz lesa

Dragica Čadež je ena najvidnejših slovenskih kipark, ki svojo umetnost izraža v lesu. V slovensko umetnost je iz tujine vnesla nove smernice in jih znotraj delovanja v skupini Neokonstruktivisti še dodatno nadgradila, poleg tega pa je bila tudi prva ženska v Sloveniji, ki je postala univerzitetna profesorica za kiparstvo.

Dragica Čadež se je rodila 29. aprila 1940. Otroštvo in del mladosti je preživela v Mariboru, po končani gimnaziji pa jo je pot zanesla v Ljubljano, kjer je na Akademiji za likovno umetnost študirala kiparstvo in leta 1963 diplomirala pri Borisu Kalinu, pri njem pa je obiskovala kiparsko specialko. Njeno umetniško delovanje se razprostira čez številne umetniške smeri, in sicer je nekaj časa delovala kot svobodna umetnica, nato kot likovni vodja v Lutkovnem gledališču v Ljubljani, bila je učiteljica likovnega in tehničnega pouka v Vzgojnem zavodu Janeza Levca v Ljubljani, vodila je kiparske tečaje v Pionirskem domu – Centru za kulturo mladih v Ljubljani, kot profesorica likovne in tehnične vzgoje je delala na Srednji pedagoški, na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani je vodila večerne tečaje kiparstva, na likovnem oddelku na Pedagoški fakulteti v Ljubljani je poučevala kiparstvo, predavala je na likovnem oddelku Pedagoške fakultete v Mariboru idr. Od 1964 je članica Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU), leta 1982 pa je z imenovanjem v naziv docentke postala prva ženska v Sloveniji s habilitacijo za kiparstvo. Njena dela hrani več muzejev in galerij doma in v tujini, največje zbirke so v Galeriji Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki, Galeriji Prešernovih nagrajencev v Kranju in Umetnostni galeriji Maribor.1

Dragica Čadez z motorno žago obdeluje debelo vejo drevesa.
Dragica Čadež med ustvarjanjem. Foto: Igor Modic.
©MNSZS. Fotografija je avtorsko zaščitena. Hrani: MNSZS

Dragica Čadež je letošnja prejemnica Prešernove nagrade za življenjsko delo.

Umetniško delovanje Dragice Čadež je v svoj objektiv večkrat ujel Igor Modic, dolgoletni fotoreporter časopisne hiše Delo, fotografije pa spadajo v poseben kulturno-umetniški sklop Modičevega fotografskega opusa, ki nosi zgodovinsko vrednost. Majhen del tega dragocenega sklopa, med drugim tudi fotografija Dragice Čadež, bo predstavljen na občasni razstavi z naslovom Slovenski likovni umetniki na fotografijah Igorja Modica. Razstava bo na ogled na ploščadi pred muzejem od 13. februarja do 6. aprila 2025.


1Vir: Rakovec, Andreja: Čadež, Dragica (1940–). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013: dostopno na: https://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi1022140/, pridobljeno 6. 2. 2025.

Vsi prispevki

E - novičnik

Brezplačne novice o dogodkih in projektih Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije.