Obvestilo | Muzej bo zaradi vzdrževalnih del zaprt od 24. do 26. januarja 2025. Hvala za razumevanje.

70 let Zveze tabornikov Slovenije: zgodovina

Taborniki so prostovoljna mladinska organizacija z dolgo in pestro zgodovino.

Znak ZTS je sestavljen iz treh modrih smrek, ki skupaj tvorijo obliko Triglava, šotora v beli barvi, ognja v rdeči in rumeni barvi ter rjavih polen. Ob ustanovitvi Združenja je bil znak belo-modre barve, na vrhu je imel še peterokrako zvezdo. Rdeča zvezda je bila iz znaka odstranjena ob osamosvojitvi Slovenije. (Vir: arhiv ZTS in arhiv taborniškega kluba zbiralcev Hrčki)

Zametke ideje o vzgojni metodi, ki ji sledi skavtsko gibanje, lahko najdemo že v 18. stoletju, toda prve prave organizacijske oblike so se pojavile v začetku 20. stoletja. Najprej je leta 1902 Ernest Thompson Seton v Ameriki ustanovil prvo gozdovniško enoto, leta 1907 pa je Robert Baden-Powell v Angliji začel skavtsko gibanje. Le nekaj več kot desetletje zatem so se tako skavti kot gozdovniki pojavili tudi v Sloveniji. Med organizacijama ni bilo bistvenih vsebinskih razlik, obe sta poudarjali vzgojo mladine v sožitju z naravo. Pester razvoj ter delovanje skavtskega in gozdovniškega gibanja je tako kot drugod po svetu tudi pri nas zavrla druga svetovna vojna.

asedanje Združenja tabornikov Slovenije, večje število oseb sedi v dvorani.
Odlikovanje Srebrni častni znak svobode Republike Slovenije.
Tabornica drži v rokah zastavo, ki jo povzdiguje na drug drug tabornik, okoli njiju stojijo taborniki.

Ideja o ponovni vzpostavitvi gibanja v Sloveniji se je razvila na pobudo skupine nekdanjih članov obeh predvojnih organizacij, ki sta k ustroju današnje dodali svoje značilnosti. V izogib sporom glede izbora imena novonastale organizacije niso uporabili ne naziva skavti ne gozdovniki, temveč so izbrali ime taborniki. Po dolgotrajnih dogovarjanjih je bilo 22. aprila 1951 na ljubljanski univerzi ustanovljeno Združenje tabornikov Slovenije, ki se leta 1959 preimenovalo v Zvezo tabornikov Slovenije (ZTS).

Ilustracija o predhodnikih tabornikov.
Portret Jasne Vinder

Taborništvo se je izjemno hitro razvijalo in raslo ter v sedemdesetih letih 20. stoletja združevalo že 15.000 članov. Postopoma se je Zveza tabornikov Slovenije preoblikovala v sodobnejšo skavtsko organizacijo, kar ji je omogočilo, da je bila leta 1994 kot nacionalna skavtska organizacija sprejeta v Svetovno organizacijo skavtskega gibanja (WOSM – World Organization of the Scout Movement). S tem je postala članica velike svetovne skavtske družine, ki danes šteje več kot 50 milijonov članov po vsem svetu.

Potrdilo o sprejemu ZTS med članice Svetovne organizacije skavtskega gibanja.
Potrdilo, ki ga je napisal Neil A. Amstrong.
Znak WOSM

Taborniki že (več kot) 70 let vzgajajo generacije čudovitih samostojnih, odgovornih in odločnih posameznikov, ki se prek raznovrstnih aktivnosti razvijajo in udejstvujejo na izbranem področju, usvajajo od različnih veščin do vodstvenih in vzgojnih sposobnosti ter tako osebnostno rastejo in se učijo pomena plemenitih dejanj za dobro vseh ljudi.

Tabornike in tabornice lahko že od ustanovitve ZTS najhitreje prepoznamo po njihovi opravi, in sicer taborniški srajci, ki se imenuje kroj, ter taborniški rutici. Kroj naj bi bil prevzet iz skavtstva, rutica pa iz gozdovništva.

Skupinska fotografija tabornikov.
Skupina tabornikov v vrsti stoji ob taborniški zastavi.
Skupinska fotografija tabornikov.

Taborniki ustvarjajo boljši svet.
Želite izvedeti več o zgodovini ZTS?
Obiščite: https://www.taborniki.si/zgodovina/

E - novičnik

Brezplačne novice o dogodkih in projektih Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije.