70 let Zveze tabornikov Slovenije: taborniški pristop

Tabornike si navadno predstavljamo kot skupino mladih, ki kuri ogenj, postavlja šotore in se potika po gozdu. A taborništvo je veliko več kot to. Taborništvo pripomore k celostnemu osebnostnemu razvoju mladega človeka. Raznovrstnost aktivnosti mladim omogoča napredovanje na intelektualnem, socialnem, duhovnem, čustvenem in fizičnem področju ter jih spodbuja k aktivnemu izpopolnjevanju lastnega razvoja.

Taborniki izvajajo taborniške aktivnosti na osnovi skupnih programskih smernic, ki so opredeljene v dokumentu Program za mlade. Ta sledi poslanstvu taborništva ter upošteva taborniške vrednote in načela.

Cilj je, da so mladi aktivno udeleženi v svoj razvoj, da imajo priložnost za odločanje in s tem prevzemanje odgovornosti. Da bi to dosegli, imamo za vsako od taborniških starostnih skupin opredeljene cilje. Ti predvidevajo aktivnosti za razvoj taborniških znanj in veščin ter tudi tiste za razvoj osebnosti posameznika.

Taborniki se delijo v več starostnih skupin z namenom izvajanja programa, prilagojenega značilnostim otrok v določenem obdobju. Vsaka starostna kategorija ima svoje ime, pripadnost določeni starostni veji pa izkazujejo z barvo rutice, ki jo nosijo lepo zvito okoli vratu.

Skupinska fotografija na snegu.
Kuhanje nad ognjem.

Taborniki se delijo v šest starostnih vej:

·         Murni (do 6. leta) nosijo rutke rumene barve.

·         Medvedki in čebelice (MČ, med 6. in 11. letom) nosijo rutke rdeče barve z rumeno obrobo.

·         Gozdovniki in gozdovnice (GG, med 11. in 15. letom) nosijo rutke zelene barve z rumeno obrobo.

·         Popotniki in popotnice (PP, med 15. in 21. letom) nosijo rutke modre barve z rumeno obrobo.

·         Raziskovalci in raziskovalke (RR, med 21. in 27 letom) nosijo rutke oranžne barve z rumeno obrobo.

·         Grče (od 27. leta dalje) nosijo rutke vijolične barve.

Ob ustanovitvi ZTS so bili člani razdeljeni v tri starostne kategorije: medvedke in čebelice, tabornike in tabornice ter klubovce in klubovke. Leta 1974 je bila za najmlajše člane uvedena še starostna kategorija murnov. Ob osamosvojitvi Republike Slovenije leta 1991 so bile poleg obstoječih murnov in MČ uvedene tri nove starostne kategorije in nova poimenovanja. Tako je nastala skupina gozdovnikov in gozdovnic, skupina popotnikov in popotnic ter kategorija grč za najstarejše člane. Naziva taborniki in tabornice sta postala naziva za vse člane in članice organizacije ZTS.

Skupinska fotografija ob tabornem ognju.
Skupinska fotografija
Skupinska fotografija ob tabornem ognju.
Skupinska fotografija.
Taborniki tečejo čez travnik.

Posebnost taborništva je njihov način dela – taborniški pristop.

Znotraj skupnosti znanja in spretnosti pridobivajo skozi konkretne izkušnje in prakso. Delujejo v skladu s taborniško prisego in zakoni ter ohranjajo svoje šege in navade, ki jih povezujejo in jim dajo občutek pripadnosti. Spoznavajo in stremijo k sobivanju z naravo in se učijo spoštljivega odnosa do nje, aktivnosti pa organizirajo tako, da lahko ob skupnih ciljih taborniki sledijo svojim interesom in ob tem osebnostno rastejo.

Že od nekdaj pa je posebnost njihovega pristopa tudi delovanje v majhnih skupinah, imenovanih vodi. V vodih so taborniki in tabornice približno enake starosti. Vodijo jih vodniki – mladi, izkušeni prostovoljci – ob podpori odraslih tabornikov. Vod predstavlja varno okolje za raziskovanje in razvoj medosebnih odnosov ter življenja v skupnosti. Vodi imajo navadno redna srečanja enkrat na teden, skupaj pa se udeležujejo tudi drugih dogodkov ali tekmovanj.

E - novičnik

Brezplačne novice o dogodkih in projektih Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije.