70 let Zveze tabornikov Slovenije: taborniki so vedoželjni

Že od vsega začetka ZTS posebno skrb namenja izobraževanju kadra prek sistema vsakdanjega dela v rodovih in raznovrstnih tečajev. Sistem izobraževanja danes poteka v več nivojih – za izvajalce aktivnosti (vodniški, specialistični in podporni tečaji), izobraževanje za načrtovalce dejavnosti (Wood Badge tečaj) in izobraževanje za izobraževalce (ALT – Assistant Leader Training).

Specialistični tečaji danes obsegajo tečaj prve pomoči, orientacije in topografije, bivanja v naravi ter lokostrelski tečaj v sodelovanju z Lokostrelsko zvezo Slovenije.

Oznaka specialističnega tečaja bivanja v naravi
Oznaka specialističnega tečaja orientacije in topografije

Oznaka specialističnega tečaja prve pomoči
Oznaka tečaja za vodje

Podporni tečaji so namenjeni razvoju spretnosti na področjih, ki so pomembna za uspešno delovanje taborniške organizacije in sicer gospodarno vodenje opreme, vodenje blagajne, znanja o komunikaciji in odnosih z javnostmi, spretnosti fotografiranja, snemanja, …

Na roko napisano vabilo na plavanje.
Na roko napisan izsek vodniškega tečaja.

Vodniške tečaje enkrat letno organizirajo rodovi in območne organizacije. Udeleženci pridobijo znanje, potrebno za vodenje voda, hkrati pa tečaj predstavlja odlično okolje za spoznavanje novih ljudi in zanimanj. Včasih so vodniški tečaji za vodnike MČ in vodnike GG potekali ločeno, danes pa se izvajajo skupaj, kot celota.

Taborniki na cesti.
Taborniki sedijo v prostoru.
Skupinska fotografija od spodaj navzgor.

V prvem letu delovanja ZTS sta bila organizirana dva tečaja za vodje taborniških enot, od leta 1957 pa tečaj vsako leto poteka v Gozdni šoli v Bohinju. Danes ta tečaj imenujemo Wood Badge in je mednarodno priznano izobraževanje za vodje s strani svetovne skavtske organizacije (WOSM). Poleg načrtovanja in vodenja programa za mlade je na izobraževanju poudarek na vodenju organizacijskih enot v rodu ali širše.

Skupinska fotografija.
Skupinska fotografija na odru.
Skupinska fotografija ob tabornem ognju.

TEČAJ ORIENTACIJE IN TOPOGRAFIJE

Na topografskem tečaju se tečajniki učijo o osnovah kartografije in topografije, vrisovanja, izdelave risarskih izdelkov s poudarkom na orientaciji na terenu z različnimi tipi kart.

Taborniki sedijo za mizo.
Taborniki na zelenici.
Skica terena.
Karta za orientacijski tek.

TEČAJ BIVANJA V NARAVI

Na tečaju bivanja v naravi (BVN) skozi dinamičen program z velikim poudarkom na praktičnem delu in nabiranju izkušenj tečajniki pridobijo nova znanja s področij užitnih rastlin, postavljanja pionirskih objektih, kurjenja in postavljanja ognjišč, priprave hrane ter nevarnosti v naravi.

Zelišča v posodi.
Skice dvižnega mostu.
Postavitev dvižnega mostu.
Dvižni most nad potokom, na njem in pod njim stojijo taborniki.
Lesen vhod v tabor, na njem stojijo taborniki.

TEČAJ PRVE POMOČI

Na tečaju prve pomoči (PP) se udeleženci učijo tehničnega znanja prve pomoči, pravilnega odziva v primeru nesreče, protokola v primeru množične nesreče, skrbi za lastno varnost ter kako ta znanja predajati naprej.

Tečaj prve pomoči.
Taborniki si nanaša na roko umetno kri.

E - novičnik

Brezplačne novice o dogodkih in projektih Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije.