70 let Zveze tabornikov Slovenije: tabornik se nikoli ne izgubi, samo zaide z idealne poti

Taborniška tekmovanja so praktični preizkus preko leta osvojenega taborniškega znanja vsakega posameznega člana ter hkrati preizkus povezanosti in uigranosti skupine kot celote. Že od vsega začetka tekmovanja predstavljajo tudi priložnost za spoznavanje tabornikov iz drugih rodov.

MNOGOBOJ

Taborniški mnogoboj je vsakoletno tekmovanje, ki poteka na več nivojih – najboljši vodi iz posameznih rodov se udeležijo najprej območnega mnogoboja in nato državnega. Petčlanske ekipe, razporejene po starostnih skupinah, tekmujejo v orientaciji ter se preizkušajo v različnih taborniških veščinah in znanjih: postavljanje šotora in ognja, lokostrelstvo, signalizacija … Državni mnogoboj poteka vsako leto v drugem kraju.

Tabornik je zakuril ogenj, iz katerega se je začelo kadit.
Skupina tabornikov med mnogobojem
Skupina tabornikov

Prvi mnogoboj je bil organiziran leta 1954 na drugem zletu ZTS na Ostrožnem. Tekmovali so v postavljanju in podiranju šotora, signalizaciji ter orientacijskem teku. Že leta 1955 se je naslednjega mnogoboja udeležilo 129 ekip s 560 tekmovalci. Leta 1957 so prvič organizirali tudi tekmovanje za medvedke in čebelice. Tekmovali so v iskanju raznobarvnih lističev, v kurjenju ognjev, nošenju šotorske palice in v orientacijski igri.

ROT

Leta 1959 so ločeno od mnogoboja vpeljali ROT – Republiško orientacijsko tekmovanje. Leta 1974 so program nekoliko razširili in ga preimenovali v Slovenski taborniško-partizanski mnogoboj (STPM), leta 1991 pa je tekmovanje ponovno prevzelo naziv ROT.

Tabornice gledajo v zemljevid.
Taborniki na orientacijskem pohodu.
Taborniki tečejo na zelenici.
Taborniki v taboru.
Taborniki, dva držita v rokah pokal.

ROT poteka tri dni vsako leto v drugem kraju. Udeleženci v petčlanskih ekipah tekmujejo v različnih nalogah, povezanih s taborniškim programom in življenjem v naravi. Orientacija predstavlja glavni del tekmovanja, pokazati je treba tudi znanje signalizacije, prve pomoči, postaviti bivak, posebnost ROT-a pa je zagotovo tekmovanje v kuhanju golaža.

Znak STPM Novo Mesto '75
Program
Zemlejvid.

Tekmovanje poleg preverjanja znanja predstavlja tudi dokaz vzdržljivosti in motiviranosti udeležencev, saj velja za eno najtežjih taborniških tekmovanj.

Značka Živka Lovšeta

Tekmovanje za značko Živka Lovšeta so uvedli leta 1968. Potekalo je preko celega leta in je zajemalo celoletno delo medvedkov in čebelic. Ob koncu tekmovalnega leta je bilo treba izdelati poročilo o letnem delu, torej o udeležbah na večjih tekmovanjih, taborjenjih, proslavah in izdanih tiskovinah, propagandni dejavnosti in drugem. Poročilo so v obliki kronike poslali v oceno na Zvezo tabornikov Slovenije, ki je izbrala zmagovalni rod. Tekmovanje je dobilo ime po prvi starešini ZTS Živku Lovšetu.

Danes se taborniki udeležujemo še veliko raznovrstnih tekmovanj.

Značka Živka Lovšeta 73-74
Taborniki tekmujejo v vleki vrvi.

ZOT – Zimsko orientacijsko tekmovanje (Rod XI. SNOUB Maribor)

Korenine tekmovanja segajo v sredino osemdesetih let. Sprva se je imenovalo Preizkusimo svoje znanje in je bilo namenjeno članom mariborskih odredov, ki so tekmovanje tudi organizirali. Kasneje se je tekmovanje preimenovalo v Zimsko orientacijsko tekmovanje in je od takrat namenjeno tabornikom iz cele Slovenije. Danes je ZOT dvodnevno tekmovanje z različnimi praktičnimi nalogami. Tekmujejo petčlanske ekipe GG, PP, RR in grč.

Oglejte si video ZOT 2016 >

NOT – Nočno orientacijsko tekmovanje (Rod močvirskih tulipanov Ljubljana)

Nočno orientacijsko tekmovanje poteka že več kot 40 let. Tekmujejo petčlanske ekipe PP, RR in grč, pogumni posamezniki lahko tekmujejo tudi v kategoriji solo (sami), vsi pa na poti opravljajo različne praktične naloge.

Oglejte si video NOT 2020 >

GSJ – Glas svobodne Jelovice (Rod svobodnega Kamnitnika Škofja Loka)

Tradicionalno taborniško zimsko orientacijsko tekmovanje taborniki RSK prirejajo že od leta 1971. Tekmovanja se vsako leto udeleži preko 300 tabornikov iz cele Slovenije, ki se preizkusijo v orientaciji in različnih taborniških panogah. Tekmujejo petčlanske ekipe GG, PP, RR in grč.

Oglejte si video GSJ >

ZNOT – Zimsko nočno orientacijsko tekmovanje (Rod skalnih taborov Domžale)

Zimsko nočno orientacijsko tekmovanje poteka vse od leta 1999 in obsega različne taborniške, praktične in šaljive naloge. Tekmujejo petčlanske ekipe GG, PP, RR in grč.

ŠTPM – Še ta počasnemu mine (Rod jezerskega zmaja Velenje)

Tridnevno orientacijsko tekmovanje z različnimi praktičnimi nalogami, ki poteka že preko 40 let. Tekmujejo petčlanske ekipe GG, PP, RR in grč.

Oglejte si video ŠTPM 2012 >

GROF – Grajska orientacijska fešta (Rod II. grupe odredov Celje)

Šaljivo tekmovanje s srednjeveško tematiko sestavljajo zabavne naloge in igrice ter orientacija. Tekmujejo petčlanske ekipe GG, PP, RR in grč. Odvija se na celjskem gradu od leta 2012.

Oglejte si tekmovanje GROF 2016 >

Oglejte si tekmovanje GROF 2020 >

Močne ukane (Rod dveh rek Medvode)

Močne ukane so šaljivo nočno orientacijsko tekmovanje z različnimi praktičnimi nalogami. Tekmujejo petčlanske ekipe GG, PP, RR in grč.

Oglejte si Močne ukane 2011 >

GOTIK – Grozljivo orientacijsko tekmovanje in kričanje (Rod dobre volje Ljubljana)

Nočno orientacijsko tekmovanje, kjer tekmovalci na strašni poti rešujejo različne zabavne in taborniške naloge, je namenjeno GG-jem in starejšim.

GG Race (Mestna zveza tabornikov Ljubljana)

GG Race (kot dirka ali pa kot race) je orientacijsko tekmovanje. Zajema večino osnovnih taborniških znanj in je poleg tekmovanja tudi učni dogodek. Vsaka ekipa lahko namreč na kontrolni točki uporabi jokerja, ki ji prinese pomoč pri reševanju naloge. Namenjeno je GG-jem.

Zlata puščica (Rod tršati tur Ljubljana)

Zlata puščica je vsakoletno tradicionalno lokostrelsko tekmovanje v klasični lokostrelski disciplini in taborniško-lovski disciplini. Tekmujejo posamezniki v vseh starostnih vejah.

Oglejte si Zlato puščico 2012 >

TOTeM – Taborniško odbojkarsko tekmovanje na mivki (Rod snežniških ruševcev Ilirska Bistrica)

Taborniško odbojkarsko tekmovanje na mivki RSR organizira že od leta 1997. Tekmujejo štiričlanske ekipe PP, RR in grč.

Oglejte si TOTeM pomo video >

Scoutball (Rod Pusti grad Šoštanj)

Tekmovanje v igranju taborniške igre scoutball poteka v dveh ločenih kategorijah – GG in PP ter RR in grče. V igri sodelujeta dve ekipi, ki poizkušata doseči nasprotnikov gol. Scoutball od ostalih moštvenih športov loči uporaba taborniške rutice, ki jo poskušajo nasprotniki tekmovalcu s posestjo žoge odvzeti ter ga s tem izločiti iz igre. Tekmovanje poteka od leta 2012.

Oglejte si Scoutball 2018 >

Bičikleta žur (Rod jadranskih stražarjev Izola)

Na orientacijskem tekmovanju na kolesih z različnimi praktičnimi nalogami tekmujejo tričlanske ekipe PP, RR in grč. Bičikleta žur poteka vse od leta 1992.

Oglejte si Bičikleta žur 2010 >

Spust po Ljubljanici – SPL (Rod Bičkova skala Ljubljana)

Zabavno enodnevno veslaško ekološko tekmovanje za PP in starejše se odvija na reki Ljubljanici in ob njej, poteka pa že od leta 1988. Tekmuje se v dveh ločenih kategorijah, v kanujih in kajakih.

Oglejte si Spust po Ljubljanici 2010 >

Človek, ne jezi se – ČNJS (Rod aragonitnih ježkov Cerkno)

Tekmovanje v namizni igri človek, ne jezi se za vse starostne kategorije je bilo prvič izvedeno leta 2008 in se od drugih razlikuje predvsem po tem, da v ospredje ne postavlja tekmovalnosti, temveč druženje med sodelujočimi.

E - novičnik

Brezplačne novice o dogodkih in projektih Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije.