70 let Zveze tabornikov Slovenije: odgovorni za skupnost in okolje

Zveza tabornikov Slovenije je nacionalna skavtska organizacija. Je prostovoljno, nepolitično in nepridobitno vzgojno gibanje za mlade, odprto vsem ne glede na raso, spol, prepričanje, socialni položaj ali druge osebne okoliščine. Zavzemajo se za celovito vzgojo, ki spodbuja razvoj v odgovorne, angažirane, avtonomne in solidarne posameznike, ki so vedno pripravljeni pomagati v skupnosti in se zavedajo pomena varovanja narave. Prostovoljci vsako leto skupaj opravijo več kot 700.000 prostovoljskih ur.

Prostovoljci ZTS sodelujejo v sistemu zaščite in reševanja že od potresa v Posočju leta 1976. To je bil prvi korak k sistematizirani organizaciji sistema na državni ravni (fotografija: Janez Zrnec, arhiv Dela).

Zveza tabornikov Slovenije je vključena v sistem zaščite in reševanja Republike Slovenije. Gre za celovit sistem na državni ravni, ki zagotavlja varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ljudi, živali, premoženja, kulturne dediščine in okolja.

Leta 2021 je ZTS prejela plaketo Civilne zaščite.

»Pri potresu v Posočju leta 1976 so bili taborniki med prvimi, ki so priskočili na pomoč ogroženemu prebivalstvu. V nekaterih najbolj odmaknjenih vaseh celo prvi. Kljub z današnjega vidika mizerni materialni plati je imela ta pomoč velik moralno opogumljajoč učinek pri prebivalcih na prizadetem območju. Ta učinek je bil opažen nasploh v družbi. V okviru pomoči civilne zaščite je bilo potem med mnogimi prostovoljci, ki so sodelovali pri odpravljanju posledic, veliko članov taborniške organizacije iz vse Slovenije, katerih nastanitev in organiziranje je vodil taborniški rod iz Tolmina.«

Ivo Štajdohar

Preberite celotno zgodbo:

V Zvezi tabornikov Slovenije danes deluje enota za postavljanje zasilnih prebivališč, ki šteje 18 regijskih enot in 115 članov. Na pobudo Uprave RS za zaščito in reševanje je ZTS v letih 2010 in 2011 ustanovila tudi nacionalno enoto za postavitev mobilnega stacionarija (bolnišnice), ki jo sestavlja 12 članov, v letu 2015 pa še nacionalno enoto za vodenje in upravljanje začasnega naselja z osmimi člani. Po potrebi sodeluje še mnogo več taborniških prostovoljcev.

Poglejte, kako so taborniki postavili mobilno bolnišnico:

Taborniki so aktivno sodelovali in pomagali na občinskih ravneh med epidemijo covida-19: dežurali so na telefonski številki za pomoč starejšim občanom, pomagali pri razdeljevanju hrane osebam v karanteni in z drugimi aktivnostmi.

Prikaz prve pomoči.
Delovna akcija, tabornik z motiko.
Večnamenski prostor z mizami in stoli.
Priprava napihljivih blazin.
Skupinska slika tabornikov, ki imajo kuharske rokavice.
Skupinska fotografija.
Skupinska fotografija.

TABORNIŠTVO IN VAROVANJE OKOLJA

Oblikovanje in delovanje Ekološke izvidnice

V začetku osemdesetih let je bilo stanje okolja v Sloveniji vse slabše; v mestih je bil zrak zelo onesnažen, zaradi kislega dežja so umirali gozdovi na Notranjskem in nad Šoštanjem, reke so bile onesnažene in vsepovsod so bila divja odlagališča smeti.

V Zvezi tabornikov Slovenije je leta 1986 začela delovati Komisija za varstvo okolja, katere namen je bil tabornike »vključiti v boj za človeka vredno prihodnost«. Najpomembnejši projekt komisije je bila Ekološka izvidnica, ki jo je vodil Jernej Stritih. Preko projekta so tabornike navajali na dvig zavesti o varstvu okolja in jih učili odkrivati divja odlagališča ter ocenjevati njihovo velikost, vrsto in stopnjo ogrožanja narave.

Izsek iz časopisa.
Izsek iz časopisa.

Obnovimo slovenske gozdove

Slovenija je ob naravni ujmi pozimi 2014 izkusila neizmerno moč narave. Žledolom je prizadel polovico vseh gozdov in uničil številno infrastrukturo ter za nekaj časa povsem ustavil življenja ljudi. Z namenom hitrejše obnove slovenskih gozdov sta Zveza tabornikov Slovenije in Zavod za gozdove Slovenije pripravila družbeno odgovoren projekt pod skupnim imenom Obnovimo slovenske gozdove. Po celi Sloveniji je bilo tako posajenih več kot 50.000 dreves.

Tabornik sadi drevo.
Taborniki sadijo drevesa.
Taborniki sadijo drevesa.
Logotip Obnovimo slovenske gozdove.

V nadaljevanju so projekt nadgradili s projektom Gremo v naravo! – Neguj gozd, neguj sebe. Skupaj s predstavniki Zavoda za gozdove so prostovoljce naučili, kako strokovno izvedemo nego sadik, saj je pravilno in pravočasno izvajanje negovalnih ukrepov še posebej pomembno pri sanaciji gozdov, poškodovanih v naravnih ujmah. V sodelovanju z Zavodom za gozdove so izdali publikacijo, ki je nosila isti naslov kot sam projekt.

Naslovnica Naš tabor - del narave.
Skupinska fotografija sredi gozda.
Skupina tabornikov posluša starejšega tabornika v gozdu.
Skupinska fotografija sredi gozda.

Kodeks Obisk v naravi

Zveza tabornikov Slovenije je bila pobudnica nastanka in podpisa kodeksa Obisk v naravo. Civilnodružbene organizacije so v odprtem dialogu z lastniki gozdov in kmetijskih zemljišč, državnimi organi in siceršnjo javnostjo na podlagi že uveljavljenih norm zapisale kodeks obnašanja v naravi v Sloveniji, ki predstavlja enotno podlago za vzgojo obiskovalcev narave in informiranje gostov glede pravil obiska narave.

V septembru 2018 je kodeks Obisk v naravi podpisalo 27 organizacij, pristop h kodeksu pa ostaja odprt. Zveza tabornikov Slovenije je vodila proces priprave in skrbi za nadaljevanje sodelovanja med podpisniki.

Sodelovali so še pri številnih projektih, kot so na primer Očistimo Slovenijo, Varčewatti, Pomagajmo ohraniti svet in mnogi drugi.

Logotip Obisk v naravi.
Logotip Očistimo Slovenijo.
Logotip Varčewatt
Naslovnica programskega gradiva Pomagamo ohraniti svet.

Tudi na lokalni ravni taborniški rodovi po Sloveniji redno organizirajo vrsto čistilnih akcij in podobnih aktivnosti s področja varstva okolja ter dobrodelnih akcij.

Skupinska fotografija med čistilno akcijo.

Postanite podpornik tudi vi:

E - novičnik

Brezplačne novice o dogodkih in projektih Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije.