Zdravje je naše največje bogastvo
Izbrane zgodbe slovenske zdravstvene in medicinske dediščine od začetka 20. stoletja
Odprtje razstave: 26. marec 2025, ob 18. uri
Na ogled do: marca 2026
Kje: razstavni prostori v pritličju
Vodja razstavnega projekta: Nataša Strlič
Vas zanima kdaj je začel delovati prvi zdravstveni dom ali kako je potekala oskrba ranjenih in bolnih med obema svetovnima vojnam ter osamosvojitveno vojno leta 1991? Morda veste kaj so železna pljuča in pred koliko desetletji je bila opravljena prva operacija na odprtem srcu na Slovenskem?
Nov razstavni projekt MNSZS, ki med drugim predstavlja gradivo številnih slovenskih muzejev, zdravstvenih in sorodnih institucij ter izpostavlja delovanje Inštituta za zgodovino medicine, vam bo odgovoril na vse to in še več.
Razstava in spremljajoča publikacija ponujata izbor zgodb iz zgodovine slovenskih zdravstvenih ustanov in izbranih področij medicine. Izpostavljata delovanja zdravstvenega osebja v mirnodobnih in v izrednih razmerah (v vojnah, ob naravnih katastrofah, nesrečah večjega obsega …). Opisujeta prevladujoče nalezljive bolezni (od španske gripe do covida-19) ter izstopajoče dosežke slovenske medicine in zdravstva. Na razstavnem sprehodu med predmeti, fotografijami, dokumenti, filmskimi in televizijskimi posnetki ter pričevanji bo predstavljena marsikatera do zdaj redko videna in slišana zanimivost iz zgodovine slovenskega zdravstva in medicine v 20. in 21. stoletju.

Ljubljana, 14. 7. 1950.
Foto: Jože Mally. Fotografska zbirka Foto Slovenija, hrani MNSZS. Inv. št. FS 5559.
©MNSZS. Fotografija je avtorsko zaščitena.
Razstavo je omogočilo Ministrstvo za kulturo.