Dragi obiskovalci, dobrodošli na naši novi spletni strani. Morebitne začetne nepravilnosti odpravljamo sproti, da bo vaša uporabniška izkušnja čim boljša. Hvala za razumevanje.

Fotografska zbirka Exportprojekt (1946-1956)

Fotografsko zbirko Exportprojekta, ki je dobila ime po podjetju za marketing in fotografijo Exportprojekt iz Ljubljane, je muzej pridobil leta 1994. Zbirka obsega okrog 152.147 črno-belih in barvnih negativov v formatih leica, 6×6, 6×7, 6×9 in 6×12 cm. Gradivo vsebuje posnetke slovenske (3/4) in jugoslovanske (1/4) industrije. V zbirki imamo posnetke zunanjosti in notranjosti stavb podjetij oziroma tovarn, posnetke proizvodnje v tovarnah ter posnetke posameznih izdelkov, ki so jih izdelovala podjetja. Mnogo je posnetkov turističnih krajev v Sloveniji in Jugoslaviji in posnetkov kulturnozgodovinskih spomenikov (gradov, cerkva, starih mest). Ob prevzemu gradiva smo dobili tudi kartoteke s kontaktnimi kopijami.

V podjetju je bilo zaposlenih mnogo znanih fotografov: Janez Lampič, Marjan Pfeifer, Milan Pogačar, Bogo in Edo Primožič, Rudi Paškulin, Gojko Rusjan, Joco Čermak, Alojz Fužir, Miha Dariš, Jure Petrovčič, Marjan Miro Dobovšek.

Skrbnik: Andreja Zupanec Bajželj
Ladja poimenovana Bovec. Ladjo je izdelalo podjetje Splošna plovba. Pogled na ladjo, ki je parkirana v pristanišču.

Ladja Bovec Splošne plovbe Piran.

Avtorske pravice so pridobljene in so v lasti Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Prosimo, da se za uporabo fotografije obrnete na Fototeko.

Ime predmeta: Ladja Bovec
    Inventarna številka: EP4441/2
    Datum nastanka: oktober 1960
    Kraj nastanka: Piran, Slovenija
    Mere: 6 x 6 cm
    Material: črno-beli negativ
    Novi avtomobili za prodajo pri Slovenija avtu.

Avtomobili za prodajo pri Slovenija avtu.

Ime predmeta: Slovenija avto
      Inventarna številka: EP11432/1
      Datum nastanka: december 1970
      Material: črno-beli negativ
      alni venci. Venci so položeni ob grobu Borisa Kidriča.

Venci, položeni ob grobu Borisa Kidriča.

Ime predmeta: Grob Borisa Kidriča
      Inventarna številka: EPc67/2
      Datum nastanka: april 1953
      Material: barvni negativ
      Razstava poljedelskih strojev. Številni kmetijski stroji in orodja na ogled. Ljudje si jih ogledujejo.

Ime predmeta: Razstava poljedelskih strojev
      Inventarna številka: EPc90/5
      Datum nastanka: junij 1953
      Material: barvni negativ
      Igra otrok z različnimi igračami v peskovniku.

Otroci v vrtcu.

Ime predmeta: Otroški vrtec
        Inventarna številka: EPc175/2
        Datum nastanka: maj 1956
        Material: barvni negativ
        Reklamna fotografija za motor Tomos. Mlad par, v objemu, pri motorju na bencinski črpalki.

Reklamna fotografija za motor Tomos.

Ime predmeta: Reklamna fotografija podjetja Tomos
          Inventarna številka: EPc1679/5
          Datum nastanka: april 1965
          Mere: 9 x 12 cm
          Material: barvni negativ
          Reklamna fotografija za podjetja Tomos Koper. Fotografija motorja.

Reklamna fotografija za Tomos Koper.

Ime predmeta: Reklamna fotografija
            Inventarna številka: EPc3095/2
            Datum nastanka: februar 1970
            Mere: 9 x 12 cm
            Material: solarizacijski postopek
            Smučišče. Smučarji na smučarski progi. Pogled na sedežnico.

Smučišče Golte nad Mozirjem.

Ime predmeta: Smučišče Golte
            Inventarna številka: EPc3103/5
            Datum nastanka: marec 1970
            Kraj nastanka: Golte nad Mozirjem
            Mere: 6 x 6 cm
            Nazaj na fototeko

Razpoložljivost gradiv

Gradivo je razvrščeno bodisi tematsko, krajevno ali časovno. Zbirka je deloma dostopna v obliki kontaktnih kopij, digitiziranih posameznih posnetkov, deloma je potreben fizičen pregled fotografskih negativov. Celoten fond je dostopen na ogled v Fototeki MNSZS.
            Skrbnica: Andreja Zupanec Bajželj,
            andreja.zupanec-bajzelj@muzej-nz.si