Prešernov dan

Četrtek, 8. februar 2024

Od 10. do 18. ure

Vstop v muzej je prost.

Vabljeni, da Prešernov dan preživite v Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Pripravili smo pester program za obiskovalce vseh starosti.

10.15 Vodstvo po občasni razstavi Srebrne igre 1984 s kustosinjo in soavtorico razstave Andrejo Bajželj Zupanec
Vabljeni na nostalgično popotovanje v leto 1984, v čas zimskih olimpijskih iger, ki jih je leta 1984 gostila Jugoslavija. Spoznajte zgodbe Slovencev, ki so sodelovali pri zasnovi in organizaciji samih iger, izvedbi športnih dogodkov in se izkazali tudi na športnih tekmovanjih. Razstavo dopolnjujejo predmeti takratnega časa, med njimi ne manjka maskota olimpijskih iger, volkec Vučko.

Od 10.00 do 12.00 Otroški ustvarjalni kotiček: Izdelaj svojega Vučka kopitljačka
Primerno za: 4+
Na ustvarjalni delavnici bodo otroci izdelali čisto svojega Vučka, maskoto, ki se je s svojo simpatičnostjo zapisala v srca številnih ljudi.

10.30 Vodstvo po fototeki Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije
Edinstven vpogled v zakulisje zakladnic muzejskih fotografij, ki niso del stalne ali občasnih razstav. Vodstva se lahko udeleži omejeno število oseb, zato so obvezne predhodne prijave na prijava@muzej-nz.si do srede, 7. 8. 2024, do 12. ure.

11.00 (zapolnjeno), dodaten termin ob 12.30 (zapolnjeno)
Vodstvo po depoju Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije
Edinstven vpogled v zakulisje zakladnic muzejskih predmetov, ki niso del stalne ali občasnih razstav. Vodstva se lahko udeleži omejeno število oseb. Prijave več nismo možne, saj so zapolnjena vsa mesta. Hvala za razumevanje.

11.30 Vodstvo za družine: Življenje v strelskih jarkih med 1. svetovno vojno
20-minutno veččutno vodstvo za otroke in družine
Primerno za: 10+
Ogledali si bomo, kako so izgledale čelade vojakov na avstro-ogrski fronti, spoznali, kako je potekal njihov vsakdan, ter ugotovili, zakaj je bil navidezno droben in preprost izum Fridolina Kaučiča – strelski periskop – pomembna pridobitev za vojake.

14.00 Vodstvo po stalni razstavi Slovenci v 20. stoletju z muzejskim svetnikom dr. Markom Štepcem
Kako dobro poznate zgodovino Slovenije? Dvajseto stoletje sodi med najburnejša obdobja slovenske zgodovine. Slovenci smo v tem času zamenjali nekaj držav in državnih ureditev, preživeli dve svetovni vojni, se vključili v tehnološko revolucijo, v zadnji, osamosvojitveni vojni pa smo dosegli samostojno državo.

15.00 Vodstvo po občasni razstavi Srebrne igre 1984 s kustosom in soavtorjem razstave Domnom Kaučičem

Od 15.00 do 17.00 Otroški ustvarjalni kotiček: Izdelaj svojega Vučka kopitljačka

15.30 Vodstvo za družine: Vsakdanje življenje v 70. letih 20. stoletja
20-minutno veččutno vodstvo za otroke in družine
Primerno za: 4+
Ste pripravljeni na popotovanje v polpreteklo zgodovino? Pokukali bomo v dnevno sobo iz 70. let polno pomembnih pridobitve, ki so bistveno spremenile naše življenjske navade ter spoznali čare nakupovalnega turizma v Trstu v času Jugoslavije.

16.00 Predavanje in vodstvo po razstavah z Borisom Hajdinjakom: Svetlobne lise: Biti ženska v holokavstu in Slovenske taboriščnice v nacističnih koncentracijskih taboriščih, Boris Hajdinjak
Boris Hajdinjak iz Centra judovske kulturne Dediščine Sinagoga Maribor bo predstavil zgodbe judovskih žensk med drugo svetovno vojno v okviru različnih tem: ljubezni, materinstva, skrbi za druge, ženskosti, odpora in osvoboditve, prijateljstva, vere, hrane in umetnosti. Predavanje se navezuje na dve občasni razstavi Svetlobne lise: Biti ženska v holokavstu in Slovenske taboriščnice v nacističnih koncentracijskih taboriščih.

30 % POPUST V MUZEJSKI KNJIGARNI CEKIN
V Muzejski knjigarni Cekin bo na voljo 30 % popust na večino muzejskih publikacij in nekatere druge izdelke.