Ta veseli dan kulture

TA VESELI DAN KULTURE

Nedelja, 3. december 2023
Od 10. do 18. ure

PROST VSTOP v Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, Celovška cesta 23, Ljubljana

ZA DRUŽINE

Življenje v strelskih jarkih prve svetovne vojne, med 10.30 in 14.30
15-minutno veččutno vodstvo za otroke in družine

Na veččutnem vodstvu si bomo ogledali, kako so izgledale čelade vojakov na avstro-ogrski fronti, spoznali bomo, kako je potekal njihov vsakdan, ter ugotovili, zakaj je bil navidezno droben in preprost izum Fridolina Kaučiča – strelski periskop – pomembna pridobitev za vojake.

Primerno za: 10+
Kdaj: Vodstvo bo imelo več ponovitev, ujamete ga lahko ob 10.30, 11.30, 12.30, 13.30 in 14.30.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Izdelaj svoj periskop, med 10. in 14. uro
Otroška ustvarjalna delavnica

Po navdihu izuma Fridolina Kaučiča bodo otroci izdelali svoj periskop in se z njim na veliko zabavali, ko bodo gledali izza vogala.

Primerno za: 4+
Kdaj: Ustvarjalni kotiček bo odprt med 10.00 in 14.00 uro.

ZA POSAMEZNIKE

Vodstvo po depoju, ob 11.30
Ogled nerazstavljenih muzejskih predmetov

Edinstven vpogled v zakulisje zakladnic muzejskih predmetov, ki niso del stalne ali občasnih razstav.
Prijave: Število mest je omejeno, zato prosimo za prijavo na info@muzej-nz.si.

Kdaj: ob 11.30 uri
15 poglobljenih minut za zgodovino, med 10. in 16. uro
15-minutna vodstva s kustosom pred izbranim muzejskim predmetom

10.00 Fran Tratnik: Begunci, 1916-1917
11.00 Plakatna afera
12.00 Osamosvojitvena penina
13.00 Enigma
14.00 Taboriščni šah iz kruha
15.00 Uniforma Vide Tomšič
16.00 Pralni stroj Gorenje

Zbirno mesto za posamezna vodstva je na recepciji.
Ogled fototeke, ob 15.30
Odkrijte zakladnico muzejskih fotografij

Edinstven vpogled v zakulisje zakladnic muzejskih fotografij, ki niso del stalne ali občasnih razstav. Pridružite se na ogledu muzejske Fototeke, ki hrani kar 3 milijone fotografskih posnetkov in jo s tem uvrščamo med največje tovrstne zbirke v slovenskem prostoru.

Prijave: Število mest je omejeno, zato prosimo za prijavo na info@muzej-nz.si.

Kdaj: ob 15.30 uri
Vodstvo po razstavi Kruha in iger: Slikarstvo Toneta Kralja 1941-1945, ob 17.00
S kustosinjo in soavtorico razstave Tino Fortič Jakopič

Razstava Kruha in iger: Slikarstvo Toneta Kralja 1941–1945 predstavlja slikarska dela, ki jih je ustvaril Tone Kralj v obdobju druge svetovne vojne, ko so nastala zelo prepoznana umetnikova dela, na primer Cirkus Nazi, Rapallo in Bežeča mati. Na razstavi predstavljamo tudi dvostransko sliko Streljanje talcev, 13. 10. 1942, pri kateri je konservatorsko-restavratorski poseg na sliki odstrl zanimivo delo z naslovom Panem et circenses (Kruha in iger), ki je javnosti tako prvič na ogled.

Kdaj: ob 17.00 uri
30 % POPUST V MUZEJSKI KNJIGARNI CEKIN
V Muzejski knjigarni Cekin bo na voljo 30 % popust na večino muzejskih publikacij in nekatere druge izdelke.

TA VESELI DAN KULTURE V PIVKI

Depoji državnih muzejev v Parku vojaške zgodovine Pivka, Kolodvorska cesta 51, Pivka

(Vstop v depoje je na ta dan brezplačen, pogoje vstopa v Park vojaške zgodovine Pivka si oglejte na uradni strani PVZ.)

Od 10.00 do 14.00
Samostojni ogledi muzejskih zbirk Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije, Tehniškega muzeja Slovenije in Narodnega muzeja Slovenije

Ob 14.00 in ob 15.00
Vodeni ogledi po muzejskih zbirkah s kustosi dr. Orestom Jarhom, mag. Jožetom Podpečnikom in Ireno Uršič.
Voden ogled gostujoče depojske razstave leta Fotografije iz Auschwitza z dr. Moniko Kokalj Kočevar.