Auschwitz – kraj na Zemlji: Auschwitz Album

OBČASNA FOTOGRAFSKA RAZSTAVA
Od 27. januarja do 20. februarja 2023 vabimo v Muzej novejše zgodovine Slovenije, Celovška 23, Ljubljana, na ogled potujoče dokumentarne razstave spominskega centra holokavsta Yad Vashem.

V albumu so zbrane edine ohranjene originalne fotografije, ki prikazujejo vse faze uničevanja Judov v Auschwitzu, razen ubijanja v plinskih celicah. Po vojni so bile spričo svoje izjemne pričevalnosti uporabljene na sodnih procesih proti stražarjem v taborišču, še danes pa so eden najzanesljivejših dokazov proti zanikovalcem holokavsta.
Fotografije so bile posnete ob koncu maja 1944, torej prav v času, ko je v Auschwitz prispela tudi največja skupina slovenskih Judov iz Prekmurja. Večina jih je bila takoj usmrčena. Potujoča razstava je bila v Sloveniji prvič predstavljena januarja 2018 v Centru judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, ob čemer je bila izvirna razstava dopolnjena s prikazom usode prekmurskih Judov v Auschwitzu.