Deklica Jana
Andreja Zupanec Bajželj
23.4.2021

Deklica Jana

Božo ŠTAJER, Deklica Jana pri kuhanju, avgust 1948. Fond Božo Štajer, črno-beli negativ, leica, inv. št.: BŠ544/30.

Evropska komisija je včeraj v Uradnem listu objavila uredbo, s katero je slovensko potico zaščitila kot zajamčeno tradicionalno posebnost. Gre za eno najbolj razpoznavnih slovenskih sladic, ki postaja že pravi nacionalni simbol. Čeprav lahko potico pripravimo z več kot 80 različnimi nadevi jih ima Uradna Slovenska potica lahko le pet – orehov, orehov z rozinami, rozinov, pehtranov nadev ter nadev s pehtranom in skuto. Pečena pa mora v potičniku, tradicionalnemu pekaču, ki zagotavlja edino pravo obliko potice, to je okroglo, z luknjo v sredini in gladkim ali pokončno rebrastim zunanjim robom.

Za današnjo porumenelo fotografijo smo izbrali fotografijo deklice Jane, ki jo je avgusta 1948 pri kuharskih opravilih fotografiral njen oče fotograf Božo Štajer (1910-1967). Fotografija je nastala v domači kuhinji in je del fotografske zapuščine, katero je muzej prevzel leta 2021.  Omenjena fotografija je hkrati tudi naslovna fotografije nove občasne fotografske razstave »Ljubezen gre skozi želodec«, ki si jo lahko brezplačno vse do 13. junija 2021 ogledate v Galeriji »S« Ljubljanskega gradu.

Vljudno vabljeni k ogledu.