50. obletnica XX. poletnih olimpijshkih iger v Münchenu
Jožica Šparovec
26.8.2022

50. obletnica XX. poletnih olimpijskih iger v Münchenu

Edi ŠELHAUS, S košarkarske tekme med Jugoslavijo in Zvezno republiko Nemčijo (zmaga Jugoslavije z 81 : 56). V sredini edini slovenski košarkar Vinko Jelovac s št. 6, ki je bil med Jugoslovani najbolj pohvaljen, desno s št. 14 Dragotin Čermak. 1. 9. 1972. Fond Edija Šelhausa, črno-beli negativ, leica, inv. št.: ES1645/46.

Edi ŠELHAUS, Slovenska metalka kopja Nataša Urbančič je s petim mestom dosegla najboljši slovenski rezultat med posamezniki na igrah. 2. 9. 1972. Foto Edi Šelhaus, hrani MNZS. Fond Edija Šelhausa, črno-beli negativ, leica, inv. št.: ES1667/52.

Letos obeležujemo 50. obletnico XX. poletnih olimpijskih iger v Münchenu leta 1972. Iger se je udeležil tudi znani fotoreporter Edi Šelhaus, takrat zaposlen pri časopisu Delu, ki je tam posnel več kot 5.000 posnetkov, sedaj v hrambi Muzeja novejše zgodovine Slovenije kot del obsežnega fonda Edija Šelhausa. Iz izbora teh posnetkov je muzej že leta 2012 pripravil razstavo »Münchenski olimpijski utrinki 1972 – iz fotografske zbirke Edija Šelhausa« (avtorica razstave Jožica Šparovec). Na razstavi so bili med drugim posnetki 24-tih slovenskih športnikov, nekaterih jugoslovanskih in drugih športnikov iz držav udeleženk, jugoslovanskih in nekaterih drugih dobitnikov medalj, pa tudi posnetki tragične zgodbe napada palestinskih teroristov na izraelsko ekipo, ki je zahteval 17 smrtnih žrtev. Izbor iz omenjene razstave bo v prvi polovici septembra 2022 na ogled v prostorih Olimpijskega komiteja Slovenije na Ameriški ulici 2 v Ljubljani.