Kopališče Ilirija
Monika Močnik
27.5.2022

Kopališče Ilirija

Marjan CIGLIČ, Kopalci na kopališču Ilirija v Ljubljani, 28. junij 1963. Fond Marjan Ciglič, inv. št.:MC630619_18.

Kopališče Ilirija, ki prav te dni dobiva novo podobo, je bilo uradno odprto 26. maja 1929 in je bilo takrat eno najmodernejših kopališč v Evropi. Že prvi dan je kopališče obiskalo več kot 2000 obiskovalcev, sicer pa je na splošno predstavljalo center druženja in zabavnega življenja, ki so ga obiskovale vse generacije. Na kopališču je bil skakalni stolp in 10 metrska skakalnica, celoten kompleks pa je nastal pa načrtu in zamisli Staneta Bloudka, ki je izgradnjo tudi sofinanciral.

Športni center Ilirija bo imel v svoji novi podobi olimpijski in trenažni bazen z vsemi pripadajočimi prostori, veliko dvorano za rekreacijo, odbojko in košarko, manjšo za gimnastiko, aerobiko in fitnes ter dvorano za borilne športe. Na voljo bodo tudi parkirna mesta  v podzemni garaži, na novo pa bo urejena tudi okolica, ki bo prek Lattermanovega drevoreda na novo povezala park Tivoli z mestom. V sklopu varovanja kulturne dediščine bo poskrbljeno za ohranitev pročelja na sedanji stavbi, posebnost Ilirije pa bo prav zagotovo predstavljal Muzej Staneta Bloudka.