Danes, 20. maja, obeležujemo svetovni dan čebel. Svetovni dan čebel je posvečen čebelam in vsem opraševalcem, ki imajo v naravi veliko vlogo, zaradi človekovega posega v naravno pa postajajo ogroženi. Razglasitev praznika je v okviru OZN predlagala Slovenija na pobudo Čebelarske zveze Slovenije. Predlog je bil potrjen 20. decembra, predlagan in sprejet pa je bil datum 20. maj, saj se je na ta dan leta 1734 rodil pionir sodobnega čebelarstva Anton Janša (1734–1773).
Poleg Antona Janše je imel pomembno vlogo pri razvoju slovenskega čebelarstva tudi duhovnik Pater Pavel Gantar (1721–1784), ki je ustanovil prvo čebelarsko šolo v Komendi in kasneje tudi na Lansprežu. Za uveljavitev kranjske čebele, slovenske avtohtone pasme, ima zasluge čebelarski strokovnjak in prvi trgovec s kranjsko čebelo Emil Rothschütz (1836 – 1909).
Kranjska čebela, znan tudi kot kranjska sivka ali kranjica je slovenska avtohtona pasma. Najdemo jo sicer tudi na avstrijskem Koroškem in na Štajerskem, na Madžarske, v Romuniji, Hrvaški itd. Zaradi zgodovinskih razlogov za njeno domovino velja prav Slovenija. Poleg italijanske čebele je druga najbolj razširjena pasma na svetu. Ima izjemne lastnosti, saj je zelo delavna, živi dolgo, ne zaleta v druge panje, dobro prezimi in porabi majhne zaloge hrane.