Moška odbojkarska reprezentanca

Ljubljana, četrtek, 13. 5. 2021
Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je prvo uradno tekmo odigrala 24. aprila 1992, pod vodstvom Viktorja Krevsla, za izbrano vrsto pa so nastopili Baltič, Najdič, Topovšek, Možič, Pušnik, Jerala, Hafner, Fujs, Šiftar, Dimec, Mavčnik in Berdon. V naslednjih letih so si naši odbojkarji, pod vodstvom Krevsla, Luke Lobnika in Vladimirja Jankovića skušali zagotoviti prvi nastop na evropskem prvenstvu, a jim je to prvič uspelo leta 2001. Na prvenstvu na Češkem so slovenske barve branili Davor Čebron, Dejan Fujs, Bogdan Kotnik, Samo Miklavc, Dragan Pezelj, Matija Pleško, Mišo Pušnik, Dragan Radovič, Rok Satler, Sebastjan Škorc, David Slatinšek in Tomislav Šmuc. Izbrana vrsta je osvojila 12. mesto.

Leta 2007 so Slovenci drugič igrali na evropskem prvenstvu, potekalo je v Rusiji. Moštvo je vodil Iztok Kšela, prvenstvo pa so fantje končali na 16. mestu. Dve leti kasneje, v Turčiji, ko je na selektorski stolček znova sedel Gregor Hribar, je bila izbrana vrsta 15., leta 2011, v Avstriji in na Češkem pa je naša reprezentanca osvojila 9. mesto. Prvenstvu na Danskem in Poljskem, ko je Luka Slabe ekipo popeljal do 13. mesta, je sledilo prvenstvo v Bolgariji in Italiji, leta 2015. Na njem so se slovenski odbojkarji za vedno zapisali v zgodovino, saj so z drugim mestom in osvojenim srebrnim odličjem dosegli največji uspeh slovenske odbojke in enega največjih uspehov slovenskega ekipnega športa. Reprezentanco je vodil Italijan Andrea Giani, za Slovenijo pa so nastopili Alen Pajenk, Alen Šket, Mitja Gasparini, Dejan Vinčić, Jan Kozamernik, Jan Klobučar, Jani Kovačič, Danijel Koncilja, Miha Plot, Jan Pokeršnik, Gregor Ropret, Tine Urnaut, Klemen Čebulj in Uroš Pavlović. Na evropskem prvenstvu 2017 na Poljskem je naša vrsta, pod taktirko Slobodana Kovača, osvojila 8. mesto.
Osvojeno 2. mesto na evropskem prvenstvu v Bolgariji leta 2015. Foto: OZS
Timski duh. Foto: OZS
V evropski ligi so slovenski odbojkarji prvič nastopili leta 2007 in bili 4. Leta 2011 so fantje prišli do bronastega odličja, enako tudi leta 2014, leta 2015 pa jim je uspel veliki met. Z zmago na zaključnem turnirju evropske lige na Poljskem so si priigrali tako želeno uvrstitev v svetovno ligo. V njej so tudi uspešno nastopili in se že v prvem poizkusu, še pod vodstvom Gianija, iz tretje uvrstili v drugo kakovostno skupino. Italijanski strateg se je nato poslovil z mesta slovenskega selektorja, reprezentanco pa je prevzel Srb Slobodan Kovač.

Ta je ekipo prvič zbral v začetku maja 2017, že nekaj tednov kasneje pa so se odbojkarji v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo prvič predstavili svojim navijačem ter jih razveselili s petimi zaporednimi zmagami. Zadnja, proti Belgiji, je Slovencem prinesla zgodovinsko prvo uvrstitev na svetovno prvenstvo. Sledili so nastopi v drugem kakovostnem razredu svetovne skupine. Naši fantje so gostovali v Južni Koreji, na Japonskem in v Egiptu ter se z le enim porazom na devetih tekmah uvrstili na zaključni turnir v Avstraliji. Tudi tam so bili naši odbojkarji prepričljivo najboljši, zmaga pa bi jim morala prinesti uvrstitev v elitno skupino svetovne lige. A mednarodna zveza je ligo ukinila in ustanovila New Volleyball League, v kateri pa za Slovenijo ni bilo prostora.
V letu 2018 je Slovenija s pomlajeno zasedbo nastopila v evropski ligi, septembra pa so fantje nastopili na svojem prvem, zgodovinskem, svetovnem prvenstvu v Italiji in Bolgariji. V skupini A v Firencah so nanizali tri zmage in dva poraza. S 3:1 so premagali Dominikansko republiko in Japonsko, s 3:2 so bili boljši od Belgije, nato pa so z 2:3 izgubili z Argentino in z 1:3 z Italijo. Izkupiček je zadostoval, da se je izbrana vrsta prebila v drugi krog tekmovanja, med najboljših 16 reprezentanc. Drugi del so naši fantje začeli z novo zmago proti Belgiji, tokrat s 3:0, nato so morali z 0:3 priznati premoč olimpijskim prvakom, Brazilcem, za konec pa so Slovenci, z 2:3, izgubili proti Avstraliji. Sprva je mednarodna zveza FIVB Sloveniji pripisala končno 9. mesto, že po zaključku prvenstva pa so se uvrstitve reprezentanc spremenile, naši fantje so odbojkarski mundial končali na 12. mestu.

V letu 2019 so slovenski odbojkarji pod vodstvom novega selektorja, Italijana Alberta Giulianija, nastopili na pokalu FIVB Volleyball Challenger Cup in si v boju z Belorusijo, Turčijo, Egiptom in Kubo priigrali uvrstitev v Ligo narodov. V začetku avgusta so nastopili tudi na kvalifikacijskem turnirju za nastop na olimpijskih igrah leta  v Tokiu, a ena zmaga in dva poraza nista zadoščala za uvrstitev. Novo priložnost bodo fantje iskali januarja prihodnje leto v drugem krogu kvalifikacij.

Septembra so slovenski odbojkarji prvič v zgodovini nastopili na domačem evropskem prvenstvu, ki ga je Slovenija gostila skupaj s Francijo, Belgijo in Nizozemsko. V skupinskem delu tekmovanja so odpravili Belorusijo, Finsko in Turčijo, izgubili pa s Severno Makedonijo in Rusijo, nato pa je sledil izjemen niz zmag, ki je na noge dvignil vso Slovenijo. V razprodani Areni Stožice so Slovenci prvič na uradnih tekmah premagali Bolgarijo, zmaga nad aktualnimi evropskimi prvaki in v tem času najboljšo reprezentanco sveta, Rusijo, pa je v Sloveniji sprožila odbojkarsko evforijo. A naši fantje se niso ustavili, v polfinalu so, znova pred nabito polnimi Stožicami, odpravili še svetovne prvake, Poljake in se uvrstili v veliki finale prvenstva. Ta je potekal v Parizu, kamor je odpotovalo skoraj 5.000 slovenskih navijačev, ki so v dvorani Bercy bodrili naše fante, a so ti na koncu klonili v obračunu proti Srbiji. Slovenci so tako osvojili srebrno odličje in s tem postali edina evropska reprezentanca, ki je v štirih letih na EuroVolley-ju osvojila dve kolajni.

V letu 2020 so fantje nastopili na kvalifikacijah za olimpijske igre v Tokiu, a so v polfinalu izgubili s Francijo. Drugih tekem v 2020 ni bilo. V maju 2021 bodo odbojkarji prvič v zgodovini igrali v elitni Ligi narodov (do pred treh let je bila to svetovna liga, v kateri smo igrali v tretji in drugi kakovostni skupini, nikoli v prvi), septembra nas čaka evropsko prvenstvo, leta 2022 pa smo že uvrščeni na svetovno prvenstvo (drugič doslej).
Pokal pred finalom evropskega prvenstva leta 2019 v Parizu. Foto: OZS

Ženska odbojkarska reprezentanca

Svetovno prvenstvo do 23 let je leta 2017 potekalo v Sloveniji. Foto: OZS
Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca je prvo uradno tekmo odigrala oktobra 1992, v sklopu kvalifikacij za evropsko prvenstvo, ki ga je leta 1993 gostila Češka. Prve tekmice slovenske izbrane vrste, ki jo je vodil Edi Dolinšek, so bile odbojkarice Luksemburga. Z dvema prepričljivima zmagama so Petra Blažič, Vesna Blažič, Tamara Dobrinja, Aleksandra Gosak, Nada Dimitrovič, Andreja Gašper, Nataša Prauhart, Mojca Možic, Bojana Gašper, Petra Kraigher, Alenka Lešnik in Barbara Kislinger Sloveniji priigrale uvrstitev na kvalifikacije za evropsko prvenstvo. V težki kvalifikacijski skupini naša dekleta niso bila kos Hrvaški, Poljski in Švici.

V kvalifikacijah za naslednji evropski prvenstvi, leta 1995 na Nizozemskem in leta 1997 na Češkem, Slovenke niso nastopile, za nastop na prvenstvu leta 1999 pa so v kvalifikacijski skupini s Francijo, Madžarsko, Slovaško in Srbijo in Črno Goro dosegle le eno zmago, proti Slovaški. Na naslednjih kvalifikacijah so bile Slovenke izjemno blizu zgodovinski uvrstitvi na evropsko prvenstvo, saj so v boju z Avstrijkami in Slovakinjami, saj je o potniku na prvenstvo odločal količnik dobljenih in izgubljenih nizov. Uspešnejše so bile Slovakinje. V nadaljevanju so naše odbojkarice nastopale vse bolje in bolje in bile dvakrat povsem na pragu tako želene prve uvrstitve med ekipe, ki bi se potegovale za naslov evropskih prvakinj, v kvalifikacijah, leta 2009 in 2011, pa so spet sledile nekoliko slabše predstave. Leta 2013 so naše odbojkarice igrale v težki kvalifikacijski skupini z Belgijo, Francijo in Črno Goro in osvojile tretje mesto.
Leta 2015 je slovenskim dekletom vendarle uspel veliki met. V kvalifikacijski skupini s Češko, Španijo in Črno Goro so naše odbojkarice osvojile 2. mesto in si zagotovile nastop v dodatnih kvalifikacijah, v katerih so bile po dveh razburljivih obračunih uspešnejše od favorizirane Francije. Slovenijo so na evropskem prvenstvu na Nizozemskem in v Belgiji zastopale Eva Mori, Sara Hutinski, Mojca Božič, Katja Medved, Anja Zdovc, Iza Mlakar, Živa Recek, Sara Najdič, Lana Ščuka, Marina Cvetanovič, Monika Potokar, Saša Planinšec, Valentina Založnik in Anita Sobočan, reprezentanco pa je vodil Bruno Najdič. Naša dekleta so morala v skupinskem delu priznati premoč vsem trem odbojkarskim velesilam, Nizozemski, Italiji in Poljski in tako osvojila 16. mesto. Na evropsko prvenstvo 2017 se slovenske odbojkarice niso uvrstile.

V evropski ligi pod okriljem Evropske odbojkarske zveze CEV so Slovenke prvič igrale leta 2014 in osvojile 7. mesto, dve leti kasneje pa so se prebile v polfinale in na koncu osvojile 4. mesto. Za Slovenijo, ki jo je vodil Bruno Najdič, so nastopile Mojca Božič, Nika Blagne, Katja Medved, Urška Igličar, Sara Valenčič, Živa Recek, Sara Najdič, Lana Ščuka, Marina Cvetanovič, Monika Potokar, Tina Kaker, Saša Planinšec, Tina Grudina in Meta Jerala. Leta 2017 in 2018 naša dekleta v tem tekmovanju niso nastopala. 

V kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2018 so Slovenke pod vodstvom Italijana Alessandra Chiappinija zelo dobro odigrale tekme 2. kroga. Premagale so Portugalsko, Estonijo, Finsko in Francijo in izgubile le z Nemčijo ter se uvrstile v 3. krog tekmovanja. V njem so morale priznati premoč Nizozemski, Bolgariji, Belgiji in Češki, boljše so bile od Grčije.
Foto: OZS
Veselje ob osvojenem drugem mestu na svetovnem prvenstvu do 23 let leta 2017. Foto: OZS
V skoraj povsem enaki zasedbi, z izjemo Urške Igličar, Sare Đukić, Katje Mihalinec in Veronike Mikl, so Slovenke nastopile še na svetovnem prvenstvu do 23 let v Ljubljani in poskrbele za največji uspeh slovenskega ženskega ekipnega športa. Naše odbojkarice so namreč po vrsti premagale Argentino, Dominikansko republiko, Kitajsko, Tajsko, Egipt in Bolgarijo, v velikem finalu pa so dekleta klonila proti Turčiji, a se vseeno izjemno veselila srebrnega odličja. Za zgodovinski uspeh slovenske odbojke so zaslužne Eva Mori, Darja Eržen, Ana Marija Vovk, Pia Blažič, Maja Pahor, Iza Mlakar, Lana Ščuka, Ela Pintar, Špela Marušič, Saša Planinšec, Anita Sobočan in Tina Grudina. Izbrano vrsto je vodil Alessandro Chiappini.

Sezono 2018 so Slovenke začele z nastopom na sredozemskih igrah v španski Tarragoni, kjer so osvojile 7. mesto. Nadaljevale so jo z nastopi v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo, ki so jih zaključile na drugem mestu, z januarskima zmagama nad Islandijo in Izraelom. V letu 2019 dekletom žal ni uspelo uresničiti cilja, da bi se Slovenija iz srebrne evropske lige prebila v zlato, v zlatem nizu velikega finala je bila boljša Romunija. So se pa zato varovanke Alessandra Chiappinija izkazale na avgustovskem evropskem prvenstvu, ki so ga skupaj gostile Turčija, Poljska, Slovaška in Madžarska. Naše odbojkarice so v Lodžu na Poljskem Sloveniji najprej priigrale prvo zmago na evropskih prvenstvih, nato pa jim je uspel še veliki met, ko so se s še eno zmago v težki skupini s Poljsko, Italijo, Belgijo, Portugalsko in Ukrajino prebile v izločilne boje, med 16 najboljših reprezentanc. 

V letu 2020 Slovenke zaradi pandemije COVID-19 niso odigrale nobene uradne tekme, v letu 2021 pa jih najprej čakajo kvalifikacije za EuroVolley 2021, ki ga bodo skupaj gostile Srbija, Romunija, Bolgarija in Hrvaška in v okviru katerih se bodo pomerile s Češko, Latvijo ter Bosno in Hercegovino, sledile pa bodo še nastopi v srebrni evropski ligi.

Prijava na e-novice

Brezplačne novice o dogodkih in projektih Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije.