Vlade Republike Slovenije

Ljubljana, 1. april 2021

Avtor prispevka: Domen Kaučič, kustos


Vlada Republike Slovenije je ustavno definirana kot izvršni organ oblasti, hkrati pa predstavlja najvišji organ državne uprave. Po ustavi izvaja politiko, ki jo z določili določi Državni zbor. Le-ta potrjuje ali zavrača zakone, ki jih predlaga vlada. Vlada tako v skladu z ustavo, zakoni ter drugimi splošnimi akti državnega zbora usklajuje, usmerja in določa izvajanje politike države. Izdaja predpise in pravne, ekonomske, politične, finančne in druge ukrepe, ki so potrebni za razvoj države. V Evropski unij, njenem parlamentu in njeni komisiji predstavlja in zastopa Republiko Slovenije in interese njenih državljanov. Vlado vodi predsednica ali predsednik vlade. Slovenija je v obdobju svoje samostojnosti imela 14. vlad, ki jih je vodilo osem predsednikov in ena predsednica vlade. Predsednik, ki ga predlaga predsednik vlade in potrjuje Državni zbor, izbere »svojo« ministrsko ekipo, ki jo mora ponovno potrditi Državni zbor. Vsak minister je odgovoren za del državne uprave (ministrstvo). Deluje tudi kot svetovalec vlade. Spodaj si lahko ogledate krajše opise delovanja slovenskih vlad. 

Seznam vlad

1. vlada: vlada Lojzeta Peterleta (16. maj 1990–15. maj 1992)

2. vlada: prva vlada Janeza Drnovška (15. maj 1992–25. januar 1993)

3. vlada: druga vlada Janeza Drnovška (25. januar 1993–27. februar 1997)

4. vlada: tretja vlada Janeza Drnovška

5. vlada: vlada Andreja Bajuka (27. februar 1997–7. junij 2000)

6. vlada: četrta vlada Janeza Drnovška (30. november 2000–19. december 2002)

7. vlada: vlada Antona Ropa (19. december 2002–3. december 2004)

8. vlada: prva vlada Janeza Janše (3. december 2004–21. november 2008)

9. vlada: vlada Boruta Pahorja (21. november 2008–10. februar 2012)

10. vlada: druga vlada Janeza Janše (10. februar 2012–20. marec 2013)

11. vlada: vlada Alenke Bratušek (20. marec 2013–18. september 2014)

12. vlada: vlada Mira Cerarja (18. september 2014–13. september 2018)

13. vlada: vlada Marjana Šarca (13. september 2018–13. marec 2020)

14. vlada: tretja vlada Janeza Janše (13. marec 2020– )

Prijava na e-novice

Brezplačne novice o dogodkih in projektih Muzeja novejše zgodovine Slovenije.