Ljubljana, 29. marec 2021
Avtor prispevka: Domen Kaučič, kustos
Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) imenuje kraje svetovne dediščine, ki so pomembni kot naravna ali kulturna dediščina. Imenovanje svetovne dediščine ureja Unescova konvencija iz leta 1972, ki jo je Slovenija je po razglasitvi neodvisnosti ratificirala 5. novembra 1992.
Slovenija je glede na število prebivalcev s štirimi kraji svetovne dediščine ena izmed najbogatejših držav. Poleg štirih krajev, ki jih bomo pobližje spoznali spodaj, je na t. i. poskusnem seznamu še 5 krajev oz. primerov dediščine, ki bi nekoč utegnili postati del Unescove dediščine. Dediščino, ki je uvrščena na t. i. poskusni seznam, imajo države največkrat namen predlagati za Unescovo dediščino. Uvrstitev kraja ali dediščine na poskusni seznam je tudi predpogoj za kasnejšo nominacijo za Unescovo dediščino. Na slovenskem poskusnem seznamu so Fužinarske planine v Bohinju, partizanska bolnišnica Franja, kras, pot miru od Alp do Jadrana (kot dediščina prve svetovne vojne) in arhitekturna dela Jožeta Plečnika.
Ob naravni in kulturni dediščini Unesco varuje tudi nesnovno dediščino. Na omenjen seznam se uvrsti vsa dediščina, ki se prek kulturnega izročila prenaša iz roda v rod. Tudi tu ima Slovenija svoje adute. Na ta seznam so uvrščeni dramsko besedilo Škofjeloški pasijon, obhodi kurentov, klekljanje čipk in suhozidna gradnja na Krasu. Slednja se je na seznam uvrstila v okviru osmih evropskih držav.
Osrednjo točko prispevka predstavljajo štirje primeri dediščine, ki so že uvrščeni na Unescov seznam. Škocjanske jame in bukovi gozdovi so uvrščeni na seznam naravne dediščine, medtem ko so Idrija s svojimi rudniškimi aktivnostmi in koliščarska naselja na Barju uvrščeni na seznam kulturne dediščine.