Osrednja občasna razstava o prelomnih trenutkih slovenske medicine in zdravstva
Razstava Zgodovina zdravstva in medicine v slovenskem prostoru od začetka 20. stoletja do danes. Izbrana poglavja, osvetljuje zgodovino slovenske medicine in zdravstva ter izpostavlja nekatere izjemne dosežke, ki so Slovenijo postavili na svetovni zemljevid. Obiskovalce popelje skozi izbor ključnih dogodkov in zgodb od začetka 20. stoletja do danes ter razkriva številne redko videne muzejske predmete, fotografije, filme in pričevanja.
Zdravstvo skozi čas – zgodba o inovacijah, predanosti in humanosti. Razstava prinaša edinstven vpogled v zgodovino javnega in bolnišničnega zdravstva, delovanje zdravstvenega osebja v izrednih razmerah (vojne, naravne katastrofe, epidemije) ter dosežke, ki oblikujejo slovensko medicinsko dediščino.
V preteklosti so bile posamezne tematike slovenske medicine in zdravstva muzeološko predstavljene v različnih institucijah, s tokratno razstavo pa prvič združujemo izbrane zgodbe na enem mestu. Projekt, ki ga vodi avtorica razstave Nataše Strlič, tesno povezuje slovenske muzeje in institucije, odpira vrata redko razstavljenim predmetom ter nagovarja široko in raznoliko občinstvo.
Na ogled od sredine marca 2025.
80 let od konca druge svetovne vojne – program, posvečen koncu druge svetovne vojne
V letu 2025 obeležujemo 80. obletnico konca druge svetovne vojne, prelomnega trenutka v svetovni zgodovini. Kot osrednja nacionalna institucija za zgodovino 20. stoletja bo Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije z nizom razstav, dogodkov in publikacij osvetlil številne vidike tega obdobja, spodbudil razpravo, da se ohrani spomin na preteklost za prihodnje generacije. Različni dogodki bodo potekali skozi vse leto, pri čemer bodo vključene številne domače in tuje institucije ter strokovnjaki.
Razstava Moč predmetov: Muzejska zbirka predmetov iz zaporov in taborišč bo na ogled od 24. januarja do 31. marca 2025 v preddverju Viteške dvorane. Na ogled bo izjemna zbirka predmetov iz nacističnih taborišč in zaporov, vključno s tistimi, ki doslej niso bili predstavljeni javnosti. Posebna pozornost bo namenjena kuharskim in spominskim knjižicam ter osebnim predmetom, ki nosijo pretresljive zgodbe posameznikov. Razstavo pripravlja dr. Monika Kokalj Kočevar, ki bo z najnovejšimi prevzemi in raziskavami dodala svež vpogled v to pomembno temo.
Na ploščadi pred muzejem bo med aprilom in majem 2025 na ogled razstava Konec druge svetovne vojne, ki jo pripravlja Marko Ličina. Na ogled bo izbor fotografij iz druge svetovne vojne, ki so nastale na slovenskih tleh in prikazujejo tako tedanje dogajanje kot posledice vojne. S postavitvijo na prostem želi muzej doseči čim širšo javnost.
Razstava Preživeti in pričati – Ustvarjanje v času deportacije bo v sodelovanju z muzeji raziskovala umetniško ustvarjanje v koncentracijskih taboriščih. Na ogled bo od novembra 2025 do januarja 2026. Predstavljene bodo risbe in predmeti, ki razkrivajo univerzalnost trpljenja, odpora in človeške ustvarjalnosti. Razstavo spremlja strokovni webinar, kjer bodo raziskovalci predstavili zbirke in analize umetniških del, ustvarjenih v taboriščih. Projekt vodi Tina Fortič Jakopič.
Muzej pripravlja obsežen spremljevalni program za vse generacije, od predavanj strokovnjakov, interaktivnega programa za šole, spletne predstavitve zgodb iz muzejskih zbirk in fotografije, povezane z obletnico in potujoče razstave na temo vojne, prilagojene mladim obiskovalcem.
Projekt združuje muzejske zbirke, raziskovalne projekte in mednarodno sodelovanje z namenom osveščanja o pomenu dogodkov druge svetovne vojne. Obeležitev 80. obletnice ne bo le spomin na preteklost, temveč tudi spodbuda k razmisleku o aktualnih vprašanjih in vrednotah, ki so zaznamovale povojni svet.
Izbrane podobe 20. stoletja – niz manjših občasnih razstav
Razstave Izbrane podobe 20. stoletja dopolnjujejo stalno razstavo Slovenci v 20. stoletju in odkrivajo bogastvo muzejski zbirk. Razstave vključujejo širok spekter tem – od športa in umetnosti do vojne in socialne zgodovine – ter temeljijo na obletnicah, raziskavah in pridobitvah gradiva. Muzej s projektom krepi povezovanje s skupnostjo, nevladnimi organizacijami in mednarodnimi partnerji ter utrjuje vlogo platforme za zgodovinske debate in raziskave. Izbrane podobne 20. stoletja so na ogled v preddverju Viteške dvorane in na ploščadi pred muzejem, fotografska razstava Ljubljana – mesto v zelenem pa gostuje od februarja do junija 2025 na Ljubljanskem gradu.
V letu 2025 so v Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije načrtovane naslednje Izbrane podobe 20. stoletja:- Razstava ob 30. obletnici genocida v Srebrenici, od aprila do maja 2025, preddverje Viteške dvorane
Prikaz zgodb preživelih iz Srebrenice, ki živijo v Sloveniji, dopolnjen z intervjuji, osebnimi predmeti in strokovno vsebino.
– Umetniki skozi objektiv Igorja Modica, od februarja do marca 2025, ploščad pred muzejem
Na ogled bodo fotografski portreti slovenskih umetnikov.
– NIČ proti VEČnosti: Andrej Šifrer, gostujoča razstava od junija do avgusta 2025, preddverje Viteške dvorane
Retrospektiva glasbene kariere Andreja Šifrerja, obogatena z osebnimi predmeti in spomini.
– Šah: 90 let slovenske šahovske zveze, od avgusta do septembra 2025, ploščad pred muzejem
Fotografska razstava s poudarkom na ključnih trenutkih šahovske zgodovine.
– Stanko Oražem: fotografske sledi 1. svetovne vojne, od avgusta do septembra 2025, preddverje Viteške dvorane
Fotografska razstava ob stodeseti obletnici začetka bojev ob reki Soči (1915-2025) in šestdeseti obletnici smrti fotografa poročnika Stanka Oražma (1887-1965).
– 70 let socialnega dela v Sloveniji, od oktobra do novembra 2025
Pregled razvoja socialnega dela s fotografijami, predmeti in intervjuji.
– 80 let od ustanovitve podjetja Gradis, od oktobra do decembra 2025,ploščad pred muzejem
Zgodba o vzponu in propadu nekdanjega gradbenega velikana Gradisa.
Muzej je z Izbranimi podobami 20. stoletja osrednje vozlišče za raziskovanje, interpretacijo in razumevanje prelomnih dogodkov 20. in 21. stoletja.
Program razstav in dogodkov za leto 2025 je okviren, določeni naslovi razstav so še opisni in ne dokončni. Muzej si pridržuje pravico do sprememb datumov, naslovov ali same realizacije posameznih razstav in dogodkov. Za najnovejše informacije spremljajte spletno stran Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije.