Marjan Smerke: fotograf: 1932–2017

Marjan Smerke: fotograf: 1932–2017

Šifra artikla: 13085

Avtorji besedil: Primož Lampič idr.

Urednica: Katarina Jurjavčič
Impresum: Ljubljana, Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, Družina, 2023
Obseg in mere: 238 str., fotogr., 29 cm
Jezik: slovenski
Vezava: trda
ISBN: 978-961-96203-4-2

Katalog je izšel ob istoimenski razstavi, ki je prvič zaokroženo predstavila umetniški fotografski opus Marjana Smerketa. Slednjega hranijo tri slovenske muzejske ustanove (Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, Muzej za arhitekturo in oblikovanje in Kabinet slovenske fotografije pri Gorenjskem muzeju) ter dediči gradiva. 

Marjan Smerke sodi med najpomembnejše člane Fotogrupe Ljubljana-ŠOLT, ki je nastala v letu 1968, z združitvijo Fotokluba Ljubljana (FKL) in Fotogrupe ŠOLT. Do leta 1990 je avtor razstavljal na 45 samostojnih ter več kot 130 skupinskih razstavah, tako domačih kot mednarodnih. Kasneje je deloval tudi v Društvu oblikovalcev Slovenije. Naziv mojster fotografije mu je Fotografska zveza Jugoslavije podelila leta 1980. Njegova zgodnja fotografija pripada tedaj sodobni subjektivni fotografiji. V 60. in 70. letih se je posvetil industrijskim in ekološkim temam, znan pa je predvsem po laserogramih. Posnetki svetlobnih učinkov so ob prehodu laserske svetlobe skozi prosojne materiale ustvarili prepoznane geometrijske vzorce, ponekod pa so se oblike izgubile v abstrakcije. 

Marjan Smerke je bil dolgoletni fotograf in vodja fotolaboratorija Instituta “Jožef Stefan”. V znanstvenem okolju je spretno dokumentiral delo in okolje Instituta, v Galeriji Instituta “Jožef Stefan” je fotografsko zabeležil tudi skoraj 300 umetniških razstav priznanih slovenskih in tujih umetnikov. V zrelih letih se je posvečal dokumentarni fotografiji za različne, predvsem umetnostnozgodovinske monografije. Izjemnega pomena je njegovo fotografsko dokumentiranje skoraj 800 sakralnih objektov tako v Sloveniji kot zamejstvu. Smerketovo topografsko dokumentarno fotografijo je na večinsko barvnih diapozitivih 2. februarja 2021 prevzel Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije.

Knjiga predstavlja ustvarjanje Marjana Smerketa na področju razstavne umetniške fotografije ter prvič celovito prikazuje njegovo delovanje na polju uporabne dokumentarne fotografije. Objavo več kot 250 fotografskih del dopolnjujejo besedila, ki so jih prispevali dr. Primož Lampič, ddr. Damir Globočnik, ddr. Janez Höfler, dr. Ferdinand Šerbelj, mag. Marjan Verč, Tatjana Pregl Kobe, mag. Franci Petrič, Robert Debevec, Natalija Polenec in Katarina Jurjavčič, ki je publikacijo tudi uredila.

E - novičnik

Brezplačne novice o dogodkih in projektih Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije.