Nemško-italijanska zbirka (1939-1945)
Skrbnik: Marko Ličina

Nemško-italijanska zbirka vsebuje preko 18.000 fotografij, večinoma nemških vojaških fotografov. Osnovo in najpomembnejši del zbirke predstavljajo fotografije iz zapuščine uredništva časopisa Deutsche Adria Zeitung, ki je od leta 1944 izhajal v Trstu. Fotografski arhiv je bil po prihodu partizanske vojske v Trst maja 1945 kot vojni plen pripeljan v Ljubljano, kmalu po vojni pa predan Muzeju. Čeprav je osnova zbirke že med drugo svetovno vojno nastala kot izbor propagandistov, bo pozornemu preučevalcu prinesla obilje informacij o propagandi, bojih, oborožitvi in opremi, pa tudi o vsakdanjemu življenju med drugo svetovno vojno.
Kurt PAULI, Nemški protiletalski top med bitko za mostišče pri Narvi, 24. april 1944. Inv. št.: NI 2-918.
Heinrich ROSE, Nemški vojni invalidi pri igranju »korbballa«, predhodnika košarke, Nemčija, oktober 1944. Inv. št.: NI 8_491.
Max BÜSCHEL, Eden od zvezdnikov nacistične propagande, SS-Untersturmführer Michael Wittman, s svojo posadko. Nekaj dni pred tem sta bila s strelcem, SS-Rottenführerjem Balthasarjem Wollom, ki kleči ob topu, odlikovana z viteškima križcema železnega križca, vzhodna fronta, januar 1944. Inv. št.: NI 8_733.
Adolf KUNZMANN, Ostanki nemškega SS padalskega bataljona 500 po neuspelem zajetju Tita med počitkom v okopih ob pokopališču v Drvarju, maj 1944. Inv. št.: NI 9_2.
Eugen NONNENMACHER, »Hercegovska zimska moda«, Hercegovina, marec 1944. Inv. št.: NI 9_85.
Max BÜSCHEL, Podčastnik Waffen-SS-a s protitankovskim orožjem – »panzerfaustom«, vzhodna fronta, februar 1945. Inv. št.: NI 9_634.
SCHEIDT, Četniški oficir Dinarske divizije, SS-Sturmbannführer Ernst Lerch, in SS-Hautsturmführer Reinhold Mohrenschildt med ofenzivo proti IX. korpusu, Primorska, marec 1945. Inv. št.: NI 11_491.