Fotografski fond Nace Bizilj (1968-2003)
Skrbnica: Irena Uršič

Fotoreporter Nace Bizilj (roj. 1944 v Gameljnah pri Ljubljani) je leta 2010 Muzeju novejše zgodovine Slovenije podaril bogat fotografski opus. Svojo poklicno pot je leta 1962 začel v uglednem podjetju Foto Slovenija in jo leta 1968 nadaljeval v časopisni hiši Dnevnik. Kot fotoreporter in dolgoletni urednik fotografije je do leta 2003 vizualiziral osebe, prostor in čas, od elit do malega človeka, od politike do športa in kulture, od zgodovinsko ključnih dejanj do dogodkov z obrobja zgodovine. V njegovi karieri ima častno mesto obdobje slovenske politične pomladi, preobrazbe iz socializma v demokracijo in izpolnjene plebiscitarne volje naroda z osamosvojitvijo Slovenije. Biziljeva fotografska zapuščina se ponaša tudi z ekskluzivnimi reportažnimi fotografijami slovenskih in tujih političnih osebnosti. Fond, ki obsega črno-bele in barvne posnetke na negativih, večinoma formata leica, nekaj pa tudi črno-belih negativov formata 6 x 6 cm in 6 x 9 cm ter barvne digitalne posnetke, je s 300.000 posnetki eden od najobsežnejših v Muzeju.
Objem predsednika SFRJ Josipa Broza – Tita in predsednika Izvršnega sveta skupščine SR Slovenije Staneta Kavčiča na silvestrovanju v Dekorativni – Tovarni dekorativnih tkanin. Levo od njiju: nekdanji visoki partijski funkcionar Ivan Maček – Matija, Titova soproga Jovanka Broz in soproga Staneta Kavčiča, Angelca Kavčič, desno predsednik Centralnega komiteja Zveze komunistov Slovenije France Popit, Ljubljana, 1. januar 1972. Inv. št.: NB 4482/17.
Množično zborovanje v snežnem metežu za spoštovanje človekovih pravic, suverenost SR Slovenije, referendum o ustavi in solidarnost z obsojeno četverico, Trg republike (tedanji Trg revolucije) v Ljubljani, 21. november 1988. Inv. št.: NB 227/13.
Predsednik predsedstva Republike Slovenije Milan Kučan, ljubljanski metropolit in nadškof dr. Alojzij Šuštar in predsednik skupščine Republike Slovenije dr. France Bučar med obedom po simbolni spravni slovesnosti, Kočevski Rog, 8. julij 1990. Inv. št.: NB 1021/21.
Gasilci na pogorišču sestreljenega helikopterja Jugoslovanske ljudske armade, Rožna dolina v Ljubljani, 27. junij 1991.
Ples avtoprevoznikov, med njimi članov Združenja šoferjev in avtomehanikov Slovenske Konjice, Tacen, julij 1992.
Množično rokovanje z Billom Clintonom, prvim predsednikom Združenih držav Amerike, ki je obiskal samostojno Slovenijo, Kongresni trg v Ljubljani, 21. junij 1999.