Vlastja Simončič: Iskanje človeka

Foto Vlastja: Iskanje človeka

Trajanje razstave: 23. april – 14. junij 2020, Galerija “S”, Ljubljanski grad

Avtorica razstave: Katarina Jurjavčič

Fotografska razstava Vlastja Simončič: Iskanje Človeka predstavlja posameznike, ki so se po drugi svetovni vojni znašli v novem družbenem in političnem sistemu in jih je fotograf Vladimir Simončič – Vlastja prikazal v številnih vsebinsko zaokroženih fotoreportažah. V izbranih objavljenih in neobjavljenih fotografijah znanih in neznanih osebnosti iz političnega, kulturnega in gospodarskega življenja, ki predstavljajo fotografov uvid v prvo povojno desetletje, iščemo podobe Človeka z veliko začetnico. O izjemno komunikativni naravi njihovega avtorja pričajo v skoraj vseh fotoreportažah izpostavljeni in vidni posamezniki. Vlastja se je znal portretirancem približati na način, da ga ti niso zavrnili in so pristali na fotografiranje. Večina Vlastjevih portretnih fotografij tako ni iztrgana iz konteksta slikovnega gradiva, saj je prav s pomočjo posameznikov iskal izpovedne motive, ki bi jih lahko objavil tudi na naslovnici katerega izmed časopisov ali revij. Tako pestrost objavljenih reportaž kot ohranjeni negativi pričajo o Vlastjevi neverjetni vnemi zabeležiti čim več. Rezultat njegove marljivosti so tudi dobre povezave z vidnimi predstavniki različnih sfer tedanje slovenske družbe. Predvsem Vlastjeve samoiniciativa, marljivost in prebujena novinarska žilica so spodbudile nastanek fotografij s kulturno, z gospodarsko in največkrat z vsakdanjo, dokumentarno motiviko. Novinarski opus Vladimirja Simončiča – Vlastje, mednarodno priznanega mojstra fotografije in enega od začetnikov slovenske reportažne, gledališke, medicinske in eksperimetalne fotografije, nakazuje sprva skromne začetke. Sčasoma se je v motiviki njegovih fotografij vse bolj izražalo globlje raziskovanje in preizkušanje fotografskega medija. Pri iskanju Človeka je Vlastja vedno upošteval igro svetlobe, ki zajame portretiranca, in pravi trenutek njegove upodobitve.

Zdravljenje oslovskega kašlja s poletom v višine, Ljubljana, 30. julij 1950. Reportaža z naslovom Poskus zdravljenja v letalu je bila objavljena v 30. Tovariševi številki, 24. avgusta 1950. Klinika za otroške bolezni je z letalom, ki ga je nudilo podjetje Jugoslovanski aerotransport, izvedla poskus zdravljenja otrok, ki bolehajo za oslovskim kašljem. Letalo je poletelo z ljubljanskega letališča proti Gorjancem, zavilo proti Štajerski, nato pa nad Gorenjsko doseglo višino 3600 m. Polet je trajal 90 minut. Črno-beli negativ, leica, inv. št.: VS-1/31/9.
Žena s košaro v času pobiranja krompirja, Slovenske Konjice, 16. april 1951. Črno-beli negativ, leica, inv. št.: VS-4/40/23.
Pevec Ivo Robić, ki se verjetno pretvarja, da igra na klarinet, del zasedbe Ferryja Souvana v baru hotela Slon, 1954. Črno-beli negativ, 6 x 6 cm, inv. št.: VS-15/26/2.
Govor Edvarda Kardelja ob odkritju spomenika Borisu Kidriču, 1953. Črno-beli negativ, leica, inv. št.: VS-12/9/38.