Otroci na razstavi Fotoaparat in vojna
Katarina Jurjavčič
06.05.2020

Otroci na razstavi Fotoaparat in vojna

Otvoritev razstave Fotoaparat in vojna: fotografije druge svetovne vojne iz zbirk Muzeja novejše zgodovine Slovenije se je 12. marca zgodila zgolj virtualno. Naš Muzej je zaradi upoštevanja varnostnih ukrepov ter v želji po zajezitvi koronavirusa zaprt. Z vami pa želimo deliti marsikatero zgodbo razstave, ki jih bomo tedensko pripravljali, vi pa jih boste lahko prebirali muzejskem blogu.

Razstava Fotoaparat in vojna: fotografije druge svetovne vojne iz zbirk Muzeja novejše zgodovine Slovenije prikazuje izbrana dela znanih in neznanih, profesionalnih in amaterskih fotografov. Fotografije na razstavi ne sledijo zgolj časovni komponenti, temveč se večkrat vsebin vojne loti tematsko. Določen del razstave pa je kljub vsemu na ogled in vabljeni, da si ga ogledate. Pred vhodom v Muzej Vas namreč pričakuje tematski izbor fotografij otrok iz časa druge svetovne vojne. Otroci na ohranjenih fotografijah niso pogosto zastopan motiv.  Ko se na vojnih fotografijah pojavijo, poglobljeno predstavijo svetovni konflikt. Oblečeni v uniforme nastopajo kot odraslim enakovredni udeleženci političnih dogodkov in tako še podkrepijo propagandni namen posnetih motivov. Vendar večina ohranjenih fotografij želi otroke pustiti izven izkušenj vojne. Tako najdemo romantizirane intimne otroške motive, postavljene v naravno kuliso, ki z različno paleto čustev zrejo v fotografov objektiv. V ohranjeni muzejski dokumentaciji se otroški motivi pojavljajo pod oznako »privatni posnetki«. Tako jih lahko postavimo ob bok spominskim posnetkom, ki so bili pogosta tarča kritik propagandnih služb, saj jih te niso odobravale. Med gradivom italijanskih in nemških okupatorjev fotografij otroške motivike skoraj ni, podobno stanje odraža tudi gradivo protipartizanskih enot. Muzej hrani številčno najbogatejše gradivo partizanskih fotografov in predvsem tisti, ki so delovali v Fotosekciji Slovenskega narodnoosvobodilnega sveta (SNOS) so večinoma ujeli tudi otroke v njihovem vsakdanjiku.