Plebiscitne razglednice
dr. Marko Štepec
11.05.2020

Plebiscitne razglednice

Po koncu prve svetovne vojne in razpadu avstro-ogrske monarhije so se pretresi na državni ravni kot med prebivalstvom le počasi umirjali. Leto 1920, z mirovnimi konferencami, poskusi »celjenja vojnih ran«, zahtevami vojnih zmagovalcev, določitvami meja in vzpostavljanjem nove evropske resničnosti, je bilo prelomno. Med dogodki, ki so imeli svoj lokalni in širši evropski odmev, ima Koroški plebiscit, katerega stoletnico letos obeležujemo, posebno mesto. V zvezi z njim v muzejski zbirki hranimo pomembno zbirko plebiscitnih razglednic, ki jih je risal slikar Maksim Gaspari (1883-1980). Z njimi je nadaljeval svoj obsežni fond avtorskih razglednic, ki jih je začel risati že pred vojno in jih potem s povečano intenzivnostjo in drugačnimi motivi nadaljeval tudi v času vojne.

Maksim Gaspari, Koroški Slovenec ubije celovškega lintverna. Narodni svet za Koroško, Plebiscitna razglednica št. 8, inv. št. R 4583.